09 Mart 2009

GÖK-YÜZÜNDEN

Toz yağacakmış. Hayır toz değil çamur. Öyle diyor yan tarafta konuşanlar. Diğerleri başlarını sallıyorlar. Bir tanesi "her yan toz kokuyor. Yağsa da rahatlasa ortalık." diye mırıldanıyor gökyüzüne bakarak. Ben de bakıyorum bir yandan da havayı kokluyorum. Toz nasıl kokuyor? Bilmiyorum. Biraz yağıyor sonra dağılıyor bulutlar. Biri "yok" diyor "bu yetmez" Arabaların üzerinde yol yol çamur izleri var. Evet bu yetmez. Daha yağmalı.

Nasıl da gökyüzüne bağlı hepimizin ruhları. Sanki biz de tozlanmış gibiyiz. Birbirimizi tozun içinden görür gibi. Sanki yağsa biz de yıkanıp arınacağız. Her yan öylesine berrak olacak ki birbirimizi en gerçek haliyle göreceğiz. Bu yüzden mi ne zaman az biraz tıpırtı duyulsa koşuveriyor insanlar camlara? O yağmur sanki tüm kışın kalıntısını temizleyip baharın önünü açacak sandıkları için mi hep gözleri ve kulakları yağmurda?

Biri "yarın fırtına var" dedi. Bir başkası da çamur yağacağını söyledi. Yarına dair umut var gibi geldi sözlerinde. Sanki yarın bunlar olursa rüzgar çıkar da bulutları toplarsa ve gök topladığı tozu toprak üzerine indirirse, biz hepimiz o tozu ayaklarımızla ezerek toprağın en altına gömersek baharın tam olarak gelmemesi için hiç bir sebep kalmayacak.Kimbilir belki de sahiden öyledir...

15 yorum:

 1. Kimbilir belkide... Yağmur yağsa herkes ferahlasa. Vardır elbette herkesin bir bildiği.

  YanıtlaSil
 2. İçimizdeki havada aynı böyle baharın gelişini bekliyor sanki.. Biraz kıpırtılı, an ve an huzursuz, bazen güneşli, bazen esmekte... Biz doğanın parçasısıyız, ondan gökyüzüne bakışımız, toprağa değince ayağımız rahatlarız :)

  YanıtlaSil
 3. Yağmur gerçekten değişik bir mucize. Suya aç topraklar, yagmur sonrası ne güzel kokar, hiç tadına vardınız mı bu güzelliğin. Biz öyle uzaktan baksak bile, yağmur bir şekilde dünyayı temizliyor da, insan temizliği konusunda benim hiç bir fikrim yok. İnsanları temizlemek zor zanaat. Ben bile kendimi kirli hissederken, nasıl yorum yapabilirim başkaları hakkında...

  YanıtlaSil
 4. Kimbilir, yagmur beraberinde getirir belki Baharida uzaklardan.
  Belki de temizlenir yakinda icimiz, disimiz ve hissederiz Baharin tadini damaklarimizda, koklar ruhumuz mis kokan cicekleri doyasiya.

  Sevgilerimle

  YanıtlaSil
 5. canımızı sıkmayalım arkadaşlar, az kaldı biz istesek de istemesek de, ümidimizi yitirsek de bahar gelecek, kapıda. Aynı bahar aynı mızmızlıklarımıza rağmen yüreklerimizede kediciğin kuşunun dala konduğu gibi konacak. siz konacak bi dal bırakın yeterki ona yüreğinizde.sevgiler

  YanıtlaSil
 6. Yağmur beklentisi, yağmurun yağacak olması sevinç yaratıor bazen. Her şey normalleşecekmiş gibi hissediyor insanlar yağmur yağdığında. İnsanlar neşeleniyor en azından benim görebildiğim Bunun arkasında boşalan barajların, küresel ısınma tehlikesi üzerine söylenen sözlerin verdiği bir yılgınlık olabilir mi? bilmiyorum.

  YanıtlaSil
 7. %75imiz su, bedenimizin de dünyamızın da...
  ve kuruttuk hepsini...
  yemyeşil sahillerimize bile çöl kumu yağar oldu... bahardan önce bol yağmurlara kavuşmak dileğiyle...
  sevgiler,

  YanıtlaSil
 8. Yağsın yağmurlara çok ihtiyacımız var:)

  YanıtlaSil
 9. Yağmurlar toplayıp sahra çöllerinin toz ve kumlarını kuzeyin tarla ve bahçelerine döküyor.Kuzeyden alıp güneye sarmalayıp duruyor.Böylece toprak bile karışıp karmalanıp bir oluyor.Sevgilerimle dilek.

  YanıtlaSil
 10. Yağmur içimizi de temizliyor gerçekten.yani ben öyle inanıyorum.öyle hissediyorum. bu yüzden seviyorum yağmuru.böyle çipil çipil mi derler hani öyle yağmasını. burda genelde gökten çamur yağıyor çölden gelen kumlardan ötürü.yağmura benzemiyor pek.ama bunu da seviyorum.çünkü ilk defa turuncu bir gökyüzüne şahit oldum burada.demek gökyüzü de turuncu olabiliyormuş dedim masalda gibiydim.yağmur yağsın ki bahar gelebilsin ve yağsın ki insan ruhu arınabilsin,yağsın ki bolluk ve bereket gelsinn..

  YanıtlaSil
 11. OWL: Bugün yağdı. Hem de ne yağmak... Ben ferahladım. Umarım diğerleri de...

  BRAJESHWARİ: Sanki her an tetikte gibi içimiz değil mi? Bahar mı kış mı kararsız... Göğe bakıyoruz ki içimizin aynası olsun bize...

  GEREKSİZ YAZAR: Hele de yağmurun ağaçları çiçeklerini yıkayışına bakıp da gıpta etmemek mümkün mü? Sahi biz kendi kirimizden nasıl arınacağız?

  BELGİN: Bahar da sanki yeniden doğuyor gibi hissederim ben. Hani her yan tomurcuklanıyor ya sanki ruh da öyle çiçek çiçek olacakmış gibi hayal ederim :)Belki ancak böyle temizlenir içimiz ne dersin?

  GUGUK KUŞU: Dallar hazır baharın kuşlarını bekliyor kalbimizde... O kuşlarla kıpır kıpır olacağız... Baharla kuşlarla...

  ENİS DİKER: Yağmur artık korkularımızı da yıkıyor galiba Sevgili Enis Bey. Sanki o yağdıkça tüm bu ürktüğümüz gelecekteki yoksunluklarımızdan kurtuluyor gibiyiz...

  NİLAMBARA: Beni çok tedirgin etti o tozlu hava. Bir garipti. Tedirgin edici ve adlandırılmaz. Ama bugün arınıp yıkandık. Berraklaştı hava... Ne güzel oldu misler gibi her yan :)

  ÖZLEM: Hem de nasıl...

  SUFİ: Nasıl bir göz var sen de Sevgili Dilek hayran olmamak mümkün değil. Sen gözle değil kalple harman bakıyorsun hayata. Çok çok öpüyorum kalbinden...

  TUĞBA: Ben de dün turuncu bir göğe bakıyordum. Ve aynısı geçti kalbimden "masal gibi" dedim :) ama tedirgin eden bir yanı da yok değildi hani. Belki de bilinmeyene alışık olmadığına karşı hissedilen duygudur bu. Bilemedim.

  YanıtlaSil
 12. bu yazınız bugün habettürk gazetesinin blog köşesine cıktı. Başından bir kuple almışlar merak edip koştum hemen. Cok hoş bir yazı.

  YanıtlaSil
 13. Çok teşekkür ederim Yağmur Cadısı :)
  Not: Yağmur Cadısı ismine bayıldım bu arada :) Çok hoş...

  YanıtlaSil
 14. yağmur tıp tıp vurursa dama,
  demirlere,
  bahçedeki boş tenekeye
  ve işin gücün de yoksa
  hele bir de çocuksan
  ne güzel uyunur o ışıkta ve seste
  ne kadar harikadır
  ama... o kadar...

  bu kış çok yağdı kardeşim çok,
  ben kapıdan çıkıyorum o başlıyor
  akşam işten dönüyorum hoooop peşimde...

  zaten sevmem bir de bu kadar uzun sürünce iyice sinir yaptı bende :)
  şemsiyeli adam görünce üstüne atlamak geliyor içimden artık kapatın lan şunları diye :) (niyeyse artık, sanki şemsiyeyi görünce mi yağıyor yağmur, delirdim dedim ya geç bi' :) ) yetti valla baraj maraj doldu bıktım sulu sepken gezmekten ya
  gitsin çöle yağsın kardeşim hergün hergün, mecidiyeköy'den başka yer mi yok...

  YanıtlaSil
 15. Yağmasa daha kötü olur inan bana...

  YanıtlaSil