05 Mayıs 2011

şenlikli bir sofra..

T. bana ancak zor şartlarda kaldığım zaman güzel şeyler yarattığımı söyler. Bu fikre sahip olmasının nedenini de şu örnekle açıklar: Yıllar önce T. ile birlikte Ankara'da köhne bir evde, fakir ama gururlu gençler olarak yaşarken, işimiz gücümüz ve paramız olmamasına rağmen aileden gelecek yardımın ancak küçük bir bölümünü utana sıkıla kabul ederken, evde bulunan kırık kırpık malzemelerden gayet şenlikli bir sofra donatmayı becerebilirdim. Öyle ki paramız olduğu zamanlarda akla gelebilcek her türlü yiyecek mutfakta yerini alıyor olmasına rağmen aynı sofra hiçbir zaman donatılamıyordu tarafımdan. T. bunun sebebinin şu olduğunu düşünüyor; kötü giden birşeylerin içinde mutlaka ama mutlaka iyi birşeyler olduğuna inanıyor olmam ve bu iyi şeyleri bulup çıkararak yani şartları zorlayarak hem kendime hem de etrafımdakiler "endişe etme herşey göründüğü kadar kötü değil" mesajı vermek istemem.

Az önce işin tüm stres ve sıkıntısının arasında çeşitli zamanlarda güzel bir şarkılık kısa molayı, bir şiiri, beyaz çikolatalı gofret ile yapılmış bir kahve keyfini sıkıştırmaya çalışır ve bütün bu karmaşa, yoğunluk ve panik arasında bütün bu gevşek ve rahat zaman uğraşlarını neden illa ki şimdiye sığdırmaya çalıştığımı düşünürken T.'nin söylediklerini anımsadım. Sahiden de günlük yaşam içinde kendi kendime, "sıkıntı asla tek başına var değildir ya da sıkıntı hiç bir zaman tüm atmosferimizi kaplamaz" dediğimi farkettim. Bu küçük anları toplayıp günü böyle özetlediğimi, "yaşıyorum" dediğim zamanların zorunluluklar ya da stres kaynaklarından değil de o anki mevcut koşullarda olmadığı için tarafımdan yaratılmış olan bu soluk alma alanlarından oluştuğunu da öyle...

T. bu tür davranış biçiminin onun hayatına da etkisi olduğunu söyledi ki bu beni fazlasıyla sevindirdi. "Çünkü" dedi "seni taklit ederek sıkıntılı zamanları aşmayı başarıyorum. Çok da zor değilmiş aslında." diye de ekledi. Ona göre olumlu ve olumsuz tüm davranışlar bulaşıcı. İnsanlar farkında bile olmadan birbirlerini taklit ediyorlar. Aynı evde yaşayan insanların bir süre sonra birbirlerine benzemeleri de bu yüzden. "Aslında bu konuda çok şey söylenebilir de şimdilik burada bırakalım."dedi. Gülümsedi, "Belki de olumlu insanlarla daha çok vakit geçirmeli. Böylece tüm olumsuz yanlarımız törpülenebilir."

Fotoğraf: Life

5 yorum:

 1. Öylesine güzel bir yazı olmuş,teşekkürler,sevgiyle kalın...

  YanıtlaSil
 2. çok güzel bir yazı olmuş..Dalıp gidiyor insan yazının içinde :)

  YanıtlaSil
 3. NEHİRE: Çok teşekkür ederim :)

  EVA: Çok teşekkür ederim :)

  YanıtlaSil
 4. Yüreğine sağlık..Seninde yazıların olmasa kim dalıp gidecek :)

  YanıtlaSil
 5. EVA: Çok teşekkür ederim Sevgili Eva :)

  YanıtlaSil