16 Mayıs 2011

"oh ne kadar mesudum bilemezsin"

Burada böylece durmuş o birkaç dakikayı düşünürken, bir insanın hiç beklemediği bir zamanda, nasıl bu kadar mesut edilebileceğine kafa patlatıp durdum. Siyah beyaz bir film karesinde dolgun dudaklı, yanağı benli bir kadın "oh ne kadar mesudum bilemezsin" der ve şimdiki zamanda o kareye bakan herkes buna güler. Oysa bilmezler ki bazen insanların hissettiklerini mutluluk kelimesi ifade etmeye yetmez. O hissi anlatabilmenin tek yolu "oh ne kadar mesudum bilemezsin"dir.

İnsan mutluluğu ziyan etmeye korkuyor biliyor musun? İşte bu yüzden de kocaman bir gün içinden seçtiği bir kaç dakikayı kafasının içinde defalarca yaşayıp duruyor. Yeniden yeniden yeniden... Bitmesin diyerek. Ve daha önce anımsamadığı ayrıntıları anımsamayı umarak. Aslında belki de şu koca hayat yalnızca bu küçücük dilimlerden oluşuyor. Bulutların üzerinde dolaşıyorum sandığın o zamanlardan, içinde yıldızlar parlayan gözlere baktığın, o gözlerin içinde kaybolup yitip gitmeyi istediğin zamanlardan, etrafta akıp giden ne varsa hepsini unuttuğun zamanlardan, böyle birkaç mutluluk dilimi yaşadığın bir hayatın olsa "hiçbir şey boşuna değil" diyeceğin zamanlardan...

Burada böylece oturmuş kendi kendime "oh ne kadar mesudum bilemezsin" deyip duruyorum. Biri duysa güler diyorum. Hatta sen bile belki... Yine alay mı ediyorum yoksa ciddi miyim emin olamadan şaşkın şaşkın yüzüme bakarak gülersin biliyorum. Ama olsun. Söylerdim, söylerdim ve yine söylerdim. Söylemiş miydim insan mutluluğunu ziyan etmek istemiyor. Söylerse daha da çoğalacağına inanıyor. Belki de bu yüzden mutlu olanlar hiç susmadan konuşuyor da konuşuyor.

7 yorum:

 1. bir gün, bir an için ben de benzer bir cümle kurmuştum... en derin nefesimi aldığımda, bir türk filmi tadında artık mesudum diyebilmiştim. http://goo.gl/Njca8

  YanıtlaSil
 2. Sevgili Kedi Hanim,

  Ne kadar memnun oldugumu tahmin edemezsiniz.

  Tum kalbimle bu mutluluk anlarinin
  artarak devam etmesini dilerim.

  Sevgiler.

  Nuray

  YanıtlaSil
 3. çok hoş bir yazı olmuş gerçekten ziyan etmek istemiyoruz galiba tasarruflu kullanıyoruz..

  YanıtlaSil
 4. neden olmasin:)

  YanıtlaSil
 5. bir gun eger,
  yeniden yani!
  yasayabilirsem bu "ne kadar mes'udum, bilemezsin" halini;
  emin ol kumarda kazanmis gibi harcayacagim kendisini!
  amen!

  YanıtlaSil
 6. ''oh ne kadar mesudum bilemezsin'' Ne kadar tanıdık bir cümle ve ne kadar çok zikredilmiş ki Türk filmlerinde, ezberlemişiz artık. :)

  YanıtlaSil
 7. NOVELLA: Dilerim daha sık söyleyelim bu cümleyi...

  ADSIZ: Çok teşekkür ederim Sevgili Nuray Hanım. Dilerim siz de sık sık söyleyin bu cümleyi, derin nefeslerle...

  HAYATIN TATLARI: çok teşekkür ederim :)

  ADSIZ: Herşey mümkün değil mi?

  TURKUAZ DENİZ: :) Dilerim çok sık söylersin hem de çok sık...

  KARAVELLİ: Çok duyduk ama çok söyledik mi acaba? Çok duymak da çok söylemek de olsun hayatlarımızda.

  YanıtlaSil