10 Mayıs 2010

mayıs sıkıntısı

Gün güzel geçmiş, sen son zamanlarda hiç olmadığı kadar gevşemişsin. Saatler uçmuş gitmiş ve gün içinde ne iç geçirmişsin ne de kalbin sıkışmış. Akşam olmuş, gün batımına baka baka yürümüşsün. Üzerinden sürü halinde kuşlar geçmiş, şaşkın bir sevinçle bakakalmışsın. Gök masmaviymiş bugün, gün sıcacık. "Yaz sonunda geldi" diye koşa koşa haber vermek istemişsin birilerine. Ama yapmamışsın. Kendi kalbinin sokaklarında koşmuş da koşmuşsun. Müjdeci çocuklar gibi soluk soluğa gülümsemiş ama tek söz edememişsin. Sonra evine gelmişsin. Hep sevmişsin eve giden yolları ya bugün daha da çok... Biri Heidi'ye diğeri Peter'e benzeyen iki yaşında iki ufaklık koşmuş sarılmışlar sana. Öpmüş öpmüş doyamamışsın kokularına. Yorgun bacaklarına hiç aldırmadan dakikalarca koşmuş oynamışsın onlarla. Çocuklardan umut bulaşmış yorgun kalbine birden, nasıl olduğunu anlamadan yeniden gencecik, umut dolu oluvermişsin. Derin bir nefes almışsın sonra, çocukların kokularını bir kez daha içine doldurup, kalbine gümbür gümbür atmasını söylemişsin. Gülümsemiş ve kapını açmışsın. Öyle eminmişsin ki o gülümsemenin gece boyu yüzünde kalacağından. Ama kalmamış. Oturmuşsun bir sandalyeye. Tarifi imkansız bir sıkıntı çökmüş içine sonra. Keder desen değil, özlemek desen değil, anlamsızlık desen değil. Ne olduğunu bilememişsin. Bütün bunlardan sonra bunca mutluluktan sonra desen desen mayıs sıkıntısı demişsin adına. Böyle parlak gökyüzü, böyle altın güneş, bunca gülen insan arasında Mayısın seni ummadığın anda vurduğunu unutmuşsun bu yılda. Geçer demişsin hep geçmiş. Geçer bu mayıs da...

Resim: Quint Buchholz

5 yorum:

 1. dilerim geçer kedi, dilerim sızısı kalmasın ve geçsin gitsin mayıs sıkıntısı...
  bi de ben bakınırken sağa sola fark ettim ki cuma mektupları ne güzelmiş... denk geldi birisi... hatırladım ve gülümsedim... iyi geldi...

  YanıtlaSil
 2. Aydan Atlayan Güzel Kedi, bak şöyle yapalım, Mayıs sıkıntısının varlığını kabul edelim ama diyelim ki Mayıs ilk 10 gününde sıkıntı biriktirir içinde, 10. gün dışarı çıkar bu, ikinci 10 gün huzurla geçer ve son 10 gün ise kalbinde kanat çırpan kelebekler ile... Böylece bugünü azıcık sıkıntılı geçirm hakkın olsun ama bil ki yarın huzur döngüsü... Sebepsiz şubat, nisan, haziran sıkıntılarımda (kimseye söylemek yok) evde 5 taş oynuyorum ben, bi de Buz Devri'ni zçıyorum, dönüyor bi kenarda, bi de mısır patlatıyorum en şekerlisinden... Bi dener misin kedi?

  Çok güzel bir yarına ve kalan Mayıs günlerine aç gözlerini umarım...

  Sevgimle...

  YanıtlaSil
 3. Yazın ile başlığınla aynı adı taşıyan film tezat gibi de olsa yine de güzeldi.

  YanıtlaSil
 4. tek ben değilim demek ki böyle hisseden.

  aman zaten bir öyle bir böyle olmasa, pek sıkıcı olurdu hayat, insan her zaman ışıl ışıl olur mu ki? :)

  YanıtlaSil
 5. EVREN: Aslında ben de özledim Cuma Mektuplarını yazmayı. Belki yeniden yazarım :)

  SIRADAN BİR SAZAN: Sana inanıyorum. Ve kalan günlerin güzel geçeceğini hissediyorum. Mayıs sıkıntısı çok kısa süreli anlık sıkıntılardan ibaret aslında. Belki de bahara adapte ola çabasıdır hepi topu benimkisi.

  SYRACUSA: Ben de severim o filmi.

  WİNDRİDER: İnsan hep ışıl ışıl olsa ondan da sıkılır galiba. İşte böyle gel-git tüm hislerimiz. Belki de insan olmaktan kaynaklanıyordur. Sorun sadece budur.

  YanıtlaSil