25 Eylül 2013

kazkafalılar güruhu...

Size birşey söyleyeyim mi, tam olarak tanımlanamayan ve sırf birilerinin hayatını berbat etmek, sinirlerini bozmak için var olan bir güruh var. Bunları suratlarına bakınca hemen tanıyamıyorsunuz, ancak bir süre geçmesi ve sizin onları gözlemlemeniz gerekiyor. Bu güruh muhatap olduğu insanları kızdırmak, sinirlendirmek ve germekle besleniyor. Yaşam enerjilerini bundan alıyorlar. Ve ne kadar korkunç ki bunlardan pek çoğunu tanıyorum. 

Bugün bu tiplerden birinin gırtlağını sıkacaktım. Gereksiz konuşmalarla kafamı beynimi yedi koskoca adam. (pardon adam mı dedim, lafın gelişi işte) Bu toplumun sorunu bu işte, hayat ve olaylar üzerine kafa yormayıp, işi gücü insanlar olan salakların sayısı çoğunlukta. Sen bunu neden dedin, o bunu neden öyle yapmış vıdı vıdı vıdı... Olayın bütününü görmekten aciz olana, cahil lafının iltifat sayılacağı denli beyinsiz olana, seni dinlemeden, anlamadan kendi minicik zekasıyla yorum yapmaya kalkana ne denir? (yine pardon zeka mı dedim? yine lafın gelişi diyelim o halde...)

Allah belanızı versin ya... Bu sabah sakin olacağıma, kimseyi pek fazla umursamayacağıma, kendi işime gücüme bakıp bunlara kafa yormayacağıma, zihnimi bu küçük adamlara değil de büyük olaylara odaklayacağıma söz vermiştim. İnsana kendini mahcup ediyor kazkafalılar. Şuraya okkalı okkalı laflar yazasım var ama değmezler.

Bunlar benim sınav sorularım galiba yoksa bunca peş peşe gelmezler. Ama başaracağım. Sakin olacağım ve öfkeden elim dilim dolanmayacak. Sorun şu ki, bu kadar cahil ve kafasız olmayı kabullenemiyorum. Kafatasının içindeki o kıvrımlı gri organın her insanda kullanıldığına dair yersiz bir inanca sahibim. Ama hepimiz biliriz ki bazı bardaklar kullanılır bazıları ise vitrin süsüdür. İşte ben bu vitrin süslerine bir türlü anlam veremiyorum.

Yazmak sahiden teskin edici bir güce sahipmiş bu arada. Klavyenin tuşlarını baya bir zedelesem de kelimeler sakinleştirdi... Ama kararlıyım yarın çok sakin olacağım. Eğer sakin olmazsam bu beyinsizlerin tuzağına yeniden düşümüş olacağım ki tuzağın tuzak olduğunu bilerek düşmek aptallığın daniskası olur. Umarım aptalın teki değilimdir...

5 yorum:

 1. Kaz kafalı da demek kazlara hakaret gibi olacak. Kazlar akıllı hayvanlardır.En azından yabani ot ile ekilen ekini ayırdeder ve yabanileri yerler. Seninkiler bunu ayırdedebilir mi?
  Aslında fazla takılmamak lâzım çevremizde o kadar çoklar ki!

  YanıtlaSil
 2. Olur kimi zaman hayat tiyatrosunda böyle replikler, mühim olan kendi rolümüze uygun davranabilmek zaman içerisinde. Geçmiş ola.

  YanıtlaSil
 3. kesinlikle sizinle aynı kanıdayım...

  YanıtlaSil
 4. '-Size bir şey söyleyeyim mi.'
  '-Bugün bu tiplerden birinin gırtlağını sıkacaktım.'
  '-Allah belanızı versin ya...'
  '-Bunlar benim sınav sorularım galiba,'
  '-Umarım aptalın teki değilimdir...'
  Bu cümleler ne kadar samimi böyle. kendim yazmış gibi hissettiriyor. yakındığın konu hakkında yazmaya gerek duymuyorum. o sinir harbiyle yazdıkların yeterde artar.
  klavyene sağlık..

  YanıtlaSil