09 Nisan 2019

merhaba güzel gün ışığıBir şeyin, herhangi bir şeyin, üzerine gün ışığı düştüğü vakit seni anımsıyorum. İçime ılık bir bahar günü doluyor böyle zamanlarda, dünya aydınlanıyor, ölgün topraktan yemyeşil otlar fışkırıyor, pembe pembe çiçeklerle doluyor ağaçlar... Neden?

İnsan, sevgili dostum, kalbinin ortasında her daim böyle bir gün ışığı olsun istiyor. Acıyla kasılmışken yüzü onu hatırlamak ve yeniden hayata ait olmak istiyor. Umutlarını yitirmiş öylece kalakaldığı hayatın ortasında tutunduğu bir şey olsun istiyor... Ve bu yüzden, pek kıymetli dostum, saflığı yitirmemiş o ışığı tıpkı kırılgan, narin bir şeymiş gibi, her gözden uzak tutmak, kalbin ortasına ama en derinine saklamak istiyor. 

Sevmek her yiğidin harcı değil kıymetlim. Zor bir uğraş. Bir kere delice bir inadın olması gerekiyor. Dünyanın tüm bu pisliğine, çamuruna rağmen sevmek vallahi herkesin harcı değil. Hiç baktın mı insanların yüzlerine. Bak lütfen. Işığını yitirip kararmış pek çok insan göreceksin. Sesindeki yumuşaklığı kaybetmiş, dilleri zehir zemberek adamlar göreceksin. Öfkeden beslenen ve o yakıcı öfke olmadan öleceklerini sanan pek çok zavallı görüp şaşıracaksın. Oysa böyle mi bizim hamurumuz? Değil. Bizi insan yapan o kocaman cüsselerimiz mi? Kesinlikle değil. O minicik ışık bizi biz yapan. Ha öyle minicik deyip de geçme ha, şefkat var onun içinde, sevgi var, merhamet var, iyilik ve güzellik var, var oğlu var anlayacağın. 

Şöyle bir bakınca, yüksek bir binanın üzerine çıkıp "neyi paylaşamıyorsunuz ulan?" diye bağırmak istiyor musun sen de? Sahi neyi paylaşamıyorlar. Koca dünyayı kim kimin canına okuyacak yarışmasına çevirmenin ne manası var? "Ceplerinizi doldurdunuz pek güzel, kocaman evlerde birbirinize seslenseniz duyamayacağınız kadar kocaman evlerde yaşadınız ne ala, en güzel yemeği yediniz afiyet olsun, dünyanın görülmedik köşesini bırakmadınız gözünüz bayram etsin de bütün bunları kimlerin üzerine basıp, kimleri mahvederek yaptınız siz bana ondan haberin verin." diyesin gelmiyor mu senin de? Öleceksin bir gün güzel kardeşim. Kalbinde kapkara bir lekeyle ölüp gideceksin. Güzel ol be kardeşim, güzel yaşa, namuslu yaşa, onurlu yaşa, kırıp incitme parçalama insanların yaşamlarını o kara hırsın uğruna.

Bana diyorlar ki neden sevmiyorsun insanları? Yoo ben insan seviyorum. Benim sevmediklerim başka, benim sevmediklerim insanlıktan çıkanlar. Ve sayıları oldukça fazla olduğu için insan sevmiyor gibi görünüyorum, farkındayım. Ama bunu demeden önce "insan" nedir, onu tanımlayın kendi içinizde. Düşün bakalım insan nedir? Ve bak etrafına gördüklerinden kaçı gerçekten insan?

foto: pixabay

16 yorum:

 1. O yüsek binaya çıkıp neyi paylaşamadıklarını sormayı çok istiyorum tüm cevapları biliyor olsam da. Sevme güç bir uğraş ama her detayına değer. Sonunda sevgi olacaksa tüm zorluklara değer. Harika bir yazıydı, teşekkürler.

  YanıtlaSil
 2. Bununla bir şey aradığımda bununla karşılaştığımıza sevindim.

  YanıtlaSil
 3. Bloğunuzu yeni keşfettim, paylaşımlarımı keşfetmeniz için bloğuma beklerim.

  YanıtlaSil
 4. Merhabalar 🤗 Daha sade ve ferah bir yaşam için https://www.tarz2.com/sadelesme-uzerine-kitap-tavsiyeleri linkindeki kitapları keşfedebilirsiniz. Keyifli okumalar dileriz. 💚

  YanıtlaSil
 5. Unable to withdraw the funds in an error-free way in Blockchain
  Blockchain provides the benchmark where users can do trading and sell or buy bitcoins and other coins hassle-free on their account. Users while withdrawing funds in their Blockchain account gets into an error which is hard to fix. If you find it difficult to remove withdrawal error, you can call on Blockchain Customer Support Number and get solutions which are hard to difficult. Connect with the team and convey your issues to them so that they can fix all errors in a limited period of time. They are always by your side so work and do trading without any worry on the Blockchain account.
  Website: https://www.cryptowalletsupport.com/blockchain-support-phone-number/

  YanıtlaSil
 6. mail atıyorum fakat bir türlü ulaşmıyor :) kelimelere dökemediklerimi gördüğüm için mutluyum.

  YanıtlaSil
 7. Attığım hiç bir slogan, gitmesi gereken yere gitmiyor. Sanki tek başına miting yapmaya karar vermiş çılgın belediye başkan adayı gibi hissediyorum bu aralar kendimi. Okuduklarım biraz rahatlattı beni. Halen insan tanımını sorgulayan insanların olması sevindirici.

  YanıtlaSil
 8. İnsan için Zaman Su gibi akıp geçiyor. Herzaman insan geçmişi özler.

  YanıtlaSil
 9. Blogunuzu yeni keşfettim ve hemen takibe aldım.Zamanınız var ise sizi de beklerim ve bundan büyük mutluluk duyarım,sağlıcakla kalın.
  https://dizifilmkitaptavsiye.blogspot.com/

  YanıtlaSil
 10. Yeni başladım ve okuduğum en güzel blog

  YanıtlaSil
 11. Acil Kurye, https://www.aloacilkurye.com

  Moto Kurye, https://www.motokurye.org

  Alo Kurye, https://www.alomotorlukurye.com

  Motorlu Kurye, https://www.motorkurye.org

  Hızlı Kurye, https://www.yolkurye.com

  İzmit Kurye, https://www.izmitkurye.net

  İstanbul İlaç Kurye, https://www.istanbulilackurye.com

  YanıtlaSil
 12. Hemen her tür düşünceye uygun odalara sahip olan sohbet siteleri
  nde sizde kendi düşüncenize uygun sohbet odaları
  na rahatlıkla girebilmekte ve buralarda yeni yeni insanlarla tanışabilmektesiniz. Bu yazışmak istediğiniz kişilerle seviyeli sohbet
  başlatabilir ve düzeyli bir arkadaşlık bile kurabilirsiniz. Tek yapmanız gereken siteye üye olmak ve sonrasında sohbet
  e başlamak olmaktadır. Bu odalarda dilediğiniz kişilerle yazışabilir hatta dilerseniz görüşebilirsiniz. sohbet
  esnasında hakaret veya daha farklı durumlar yaşandığında bu durumu anında site yönetimi ile paylaşarak sorunu halledebilme imkânına da sahip olmaktasınız.
  Özellikle son zamanlarda yaygınlaşan mobil sohbet
  siteleri sayesinde, artık bulunduğunuz her ortamdan sohbet
  sitesine girebilmekte ve muhabbetinizi yarıda bırakmak zorunda kalmamaktasınız. Ayrıca bu sohbet siteleri
  üzerinde sadece sohbet
  etmekle kalmıyor, bu chat odaları
  nda bulunan üniversite öğrencileri veya öğretmenler sayesinde birçok bilgiye de sahip olabiliyorsunuz. Aklınıza takılan soruları sorarak bu sorulara cevap alma imkânına sahip olmaktasınız.
  Yaşadığınız yerde arkadaş bulamamaktan şikayetçi oluyorsanız, sohbet sitelerini kullanmanız aradığınız arkadaşa çok hızlı bir şekilde erişmenize yardımcı olur. Bu sayede sadece dakikalar içimde aradığınız bay veya bayan arkadaşı bulabilirsiniz. Bu sayede zamanınızı en iyi şekilde değerlendirme fırsatı oluşmuş olurken, bulunduğunuz yerde yalnız kalma gibi sıkıntılarda yaşamayacaksınız.
  Güvenilir ve kaliteli bir sohbet ortamı yaratan sohbet sitelerigerekli üyelik işlemini tamamladıktan sonra kullanımınıza açılmış olacaktır. Bu adımdan sonra ister kendi şehriniz üzerinden, isterseniz de ülkenin her kesiminden insanla tanışma şansını yakalayabilirsiniz. İsteğinize uygun olmak üzere filtre seçeneklerini kullanabilir ve bunlar üzerinden size özel arkadaş bulma ihtimalini biraz daha artırabilirsiniz. Özetle sohbet sitelerizamanı daha renkli bir hale getirmek için doğru bir tercih olacaktır.

  Birçok firma sahipleri de bu siteleri kullanmakta ve bu sitelerden denk geldikleri girişimci ruha sahip bay veya bayanlarla tanışarak bu kişilere firmalarında iş imkânı da sağlamaktadır. sohbet odalarıile hemen her istediğinize ulaşabilmekte ve hayata geçirebilmektesiniz. Gelişen teknolojinin belki de insanlara en büyük faydalarından bir tanesi de, sohbet odalarısayesinde insanları içinde bulundukları yalnızlıklarından kurtarmış olmasıdır. Sizde chat odalarısayesinde ruhunuzun yaşadığı yalnızlığa bir son verebilir ve hayatı kendiniz için daha anlamlı kılabilirsiniz.

  YanıtlaSil
 13. çok güzel bir paylaşım olmuş.

  YanıtlaSil