08 Mart 2019

bisküvi

Bir reklam var sinir oluyorum görünce. Kızın biri bir bisküvi yiyor o sırada bir arkadaşı yaklaşıyor ve neredeyse yalvarırcasına ona da bir tane vermesini rica ediyor ama kızımız kırk dereden su getiriyor, allem ediyor kallem ediyor ve bir tane bile koklatmıyor karşısındakine. Ne bu şimdi? Bisküviler bizi insanlıktan çıkaracak kadar güzel mesajı mı almalıyız bu reklamdan?

Bana ne kadar tepkiselsin, neden takılıyorsun diyorlar. Takılırım kardeşim. Reklamları kim izliyor en çok? Çocuklar. Siz en çok neden şikayet ediyorsunuz? Çocukların benmerkezci olduğundan, bencilliğinden. Doğru mu? Doğru. Benim çocuğum yok ben bu reklama takılıp gıcık oluyorsam ve siz olmuyorsanız sorun bende değil sizdedir. Bir çocuğun büyürken minicik birşeyden etkilenebilme kapasitesinin farkında değilseniz benim yapabileceğim birşey yok zaten. 

Biz çocukken tüm ailede çocuklara şu öğretilirdi; elinde iki elma varsa en büyük ve en parlak olanını karşındakine ver. Çünkü bu önce ben değil önce sen demeyi gerektiren bir davranıştı. Bırak elindekini paylaşma demeyi elindekinin en iyisini ona ver diyorlardı kısaca. Çocuksun sonuçta, içinden o koca kırmızı elmaya bir ısırık atmak geçiyordu geçmez mi ama yapmıyor, yapamıyordun işte. Çünkü biliyordun ki o elmadan alacağın ısırıktan çok daha güzeldi karşındakinin mutlu yüzü. 

Ama devir değişti elbet. Büyük elmayı karşındakine verirsen sana ya salak der ya da elmanın zehirli olup olmadığı konusunda içinde bir kuşku uyanır öyle mi? Çakallığın zekayla ilişkilendirildiği, iyi olmanın ise budalalıkla eşdeğer görüldüğü bir zamanda şu söylediklerimin ne anlamı var değil mi?

Aslına bakarsan artık böyle toplumsal meselelere takılmayayım, kitabımı okuyayım, resmimi yapayım arada ağaç, kuş, bulut izlerim, insanlar üzerine de kafa patlatmam diyordum demesine de içimde bu konulara takılıp kalan ve inanlır gibi değil ama hala insanlığın dünyanın iyiye gideceğine inanan tuhaf bir parça var. Söküp atılmıyor ki kahrolası, neylersin?

Fotoğraf: Pexels

14 yorum:

 1. Toplumsal meselelere takılalım ki normalleşmesin bu meseleler. Dediğiniz gibi hala umut var içimizde.

  YanıtlaSil
 2. Mutluluğun nelerden oluştuğunu aramaya devam ederseniz asla mutlu olmayacaksınız. Hayatın anlamını arıyorsanız, asla yaşamayacaksınız. ” - Albert Camus https://pornolomka.pro

  YanıtlaSil
 3. Kayseri Evden eve nakliyat hizmetleri sağlayan firmalar

  Kayseri evden eve nakliyat; evinizdeki tüm mobilya, beyaz eşya ve diğer eşyalarınızın komple demonte ve ambalajını yapıp yeni evinize taşıması işlemidir.  Kayseri 'da Evden eve nakliyat, taşımacılık, asansörlü nakliyat, sigortalı nakliye, ücretsiz ekspertiz, depolama hizmetleri ile Kayseri içi ve şehirler arası nakliye

  Zaten genel olarak Kayseri şehirlerarası evden eve nakliyat fiyatlarımız kalite standartları altındadır. Hem kaliteli bir hizmet alabilecek hem de en uygun ücretleri ödeyeceksiniz. Eşyaların toplanması esnasında kullandığımız paketleme ekipmanlarımızı önceden belirlediğimiz eşya kapasitesine göre yanımızda getirmekteyiz. Örneğin cam bir eşyanın sarıldığı paketler ile giysilerin konulduğu paketler birbirinden farklı olacaktır. Buna göre maliyetleri hesaplar ve size en uygun tarifeyi sunarız. Alanında uzman ekip çalışanlarımız ile Kayseri şehirlerarası  nakliyat olarak sizlere hizmet sunmaktayız. Eşyalarınızın evinizde paketlenmesi, darbelere dayanıklı çelik kasalı araçlarla taşınması ve gidilen adreste de aynı usulle eşyalarınızın yerleştirilmesini sağlarız.

  evden eve nakliyat şirketleri  Kayseri Evden Eve Nakliye konusunda insanların en çok düşündüğü konu fiyattır? Kayseri Evden Eve Fiyat belirleme konusunda çalışacak kişi sayısı ve aracın

  YanıtlaSil
 4. Ankara nakliyat firmamız Sincan bölgesinde ki tüm evden eve nakliye ve ofis taşıma taleplerinizi karşılayacaktır.

  Ambalajlı, Asansörlü, Marangozlu, Sigortalı Evden Eve Nakliyat Sincan
  Sincan evden eve nakliyat firmamız sizlere deneyimli kadrosu ile çok kısa sürede tamamlanan profesyonel ev taşıma hizmetleri sunacaktır. Taşıma öncesi yapılan kaliteli ve dikkatli ambalajlama çalışması ile eşyalarınızın güvenli bir şekilde hasarsız taşınmasını sağlıyoruz.

  Sincan nakliyat firmamız evden eve nakliye ve ofis taşıma hizmetlerinde asansörlü taşımacılık uygulamasını da sunmaktadır. Asansörlü nakliyat ile eşyalarınız daha az zaman kaybı ile daha güvenli bir şekilde taşınmaktadır.

  YanıtlaSil
 5. Kayseri Nakliyat sizler için hem de Şehir içi Eşya ve Ofis Taşımacılığı alanında hem de şehirler arası Yük taşımalarınızda emniyetli ve sigortalı taşıma hizmetleri sunan profesyonel Nakliyat firmasıdır. Uzun yıllardır eşyalarınızı ve yüklerinizi Profesyonel taşıma konusunda ve alanında yüksek tecrübeye sahip olan sahip olduğumuz şoför kadrosu ile titizlikle taşıyoruz.

  YanıtlaSil
 6. Samet Nakliyat 2003 yılında Evden Eve Nakliyat ve Eşya Taşıma alanında hizmet sunuldu. Şehir içi Eşya taşımacılığı önceliği tek bir kamyon ile öncüsü işise yeni yolla Kayseri merkezli olarak hizmet veren firmamız, Türkiye'nin neticesinde Türkiye'nin tüm illerine evden eve nakliye, iş yeri teslimi ve özel taşıma çeşitlerinin tümünü sunmakta ve sizlere profesyonel hizmet vermektedir.

  Kayseri Evden Nakliyat Evden Eve Taşımacılık hizmetlerinin yanı sıra sitemizde bulunan mobilya asansörleri mevcuttur Asansörlü Taşımacılık ve Ofis Taşımacılığı alanında da sizlere yakın hizmet veren bir firmadır. Şehirler arası yüklerinizi yönetmek emanet edeceği firmamız yükünüzü emniyetli ve taşıma sigortalı bir şekilde yerine tam zamanda ulaştırır. Önceden evden eve ve Ofis Taşımacılığı alanında Paketleme ve paketleme hizmetimizde eşyalarınız hiç bir zarar görmeden önce bir tane titizlikle taşırken yıpranmaları ve eskimeleri önlenmiş olur.

  Kayseri Nakliyat sizler için hem de Şehir içi Eşya ve Ofis Taşımacılığı alanında hem de şehirler arası Yük taşımalarınızda emniyetli ve sigortalı taşıma hizmetleri sunan profesyonel Nakliyat firmasıdır. Uzun yıllardır eşyalarınızı ve yüklerinizi Profesyonel taşıma konusunda ve alanında yüksek tecrübeye sahip olan sahip olduğumuz şoför kadrosu ile titizlikle taşıyoruz.

  YanıtlaSil
 7. evden eve nakliyat firmaları https://www.emniyetevdenevenakliyat.com hesaplı taşıma yapan esen nakliyat siz müşterilerimize en iyi hizmeti sunmak için çaba göstermekteyiz evden eve nakliyat

  Taşınmak birçok insan için adeta kabus gibidir. Ancak taşınmanıza yardım eden bir nakliye firması varsa bu kabus, mutlu bir hayale dönüşebilir. Bunun için tek yapmanız gereken taşınma durumunuza göre gerek şehirden şehre, gerek evden eve nakliyat yapan bir firma ile anlaşmaktır. Bu sektörde ise özellikle evden eve nakliyat sektöründeki hizmetleri ile tanınan sitesi ilk akla gelendir.
  kayseri evden eve nakliyat
  kayseri evden eve nakliyat
  kayseri evden eve nakliyat
  kayseri evden eve nakliyat
  kayseri evden eve nakliyat
  kayseri evden eve nakliyat
  kayseri evden eve nakliyat
  kayseri evden eve nakliyat

  YanıtlaSil