01 Şubat 2019

maya

Sabahları, daha hava karanlıkken uyanmak, ruh halimi hiç de iyi etkilemiyor. Söylenerek kalkıyor ve uzun bir süre kendime gelemiyorum. Ama o boş sokağa çıkıp, aydınlanmaya yüz tutmuş, kurşuni bulutlarla kaplı gökyüzü ile yüz yüze gelince içimde birşey değişiyor sanki. Dolmuş beklerken derin derin nefes alıyorum. Her sabah önümden  iri vücudunu o bisiklet üzerinde nasıl dengede tuttuğuna şaştığım adam geçiyor, sonra hafif adımlarla koşan lacivert eşofmanlı başka bir adam, ekmek almış dönerken avucunun içine sakladığı sigarayı sanki çok gizli bir iş yapıyormuş gibi içen bir deri bir kemik kadın, mahallenin çok ama çok yaşlı, bol tüylü, canından bezmiş köpeği... Aralarından birini görmesem endişeye kapılıyorum başlarına birşey mi geldi diye. Bu çok tuhaf birşey. 

Her sabah dolmuşta aynı kadınlarla karşılaşıyorum. Birbirimize 'günaydın' diyor bazen kısa sohbetler ediyoruz. Birinin adını biliyorum ama diğerininki konusunda bir fikrim yok. Onlar da muhtemelen benim adımı bilmiyorlar. Uyuyakaldığım ve dolmuşu kaçırdığım günün ertesi günü yine onlarla dolmuşta karşılaşıyoruz. Bana dün nerede olduğumu ve beni merak ettiklerini söylüyorlar. Nedense şaşırıyorum. Kendi rutinimin parçası olan biri ortada görünmediğinde endişelenen bir tek ben değilmişim demek diye düşünüyorum. Kadınlardan biri "hergün görüyoruz ya birbirimizi, o yüzden insan merak ediyor" diyor. Başımı sallıyorum. 

Sürekli bencillikten, herkesin kendi bacağından asılmasından, kimsenin birbirini umursamamasından söz edilen bir toplumda kıyıda köşede kalmış bir "başkasını gözetme" duygusu hala mevcut demek. Bu, insanlığın kötü gidişine bakıp bakıp hayıflanan benim gibi insanlar için güzel ve umutlu birşey. 

Bütün bunları düşünürken, aklımı bu kötü gidişe odakladığım için mi sürekli kötü şeyleri gördüğümü yoksa aslında güzel olan şeyler az olduğu için mi böyle olduğunu tartıyorum. Bütün kalbimle birincisi olduğunu umut ediyorum.  Ve dolmuşta o sıska bacaklı, çok ama çok yaşlı adam ayakta dururken hemen önünde oturan ergen kıza bağırmamak için kendimi zor tutmamı, elindeki peçeteyi yemyeşil çimlerin üzerine kayıtsızca atan kadının saçını başını yolmamak için sıktığım dişlerimi, koridorda duran kadınları omuzlarından iterek geçen ve onları korkutan adamın sakalına yapışma isteğimi hatırlamak yerine yorgunluktan ıslak banka oturmak zorunda kalan yaşlı kadının koluna girerek bina içinde sıcak bir yere götüren o güzel kalpli adamı, şuursuzun birinin yere attığı ekmek parçalarını toplayıp kimse basmasın, kuşlar yesin diye duvarın üzerine özenle dizen o kadını, yolda bulduğu paranın sahibini arayan o insanları, yağmurlu havada dükkanının önünde titreyererek gelen o köpeği battaniyeye saran esnafı hatırlamak istiyorum. 

Ben yeniden insanoğluna dair umudum olsun istiyorum. Tıpkı kötülük gibi iyiliğin de bulaşıcı olduğuna, gözümüzü kulağımızı bütün bu güzel kalplere açık tutmamız gerektiğine, şahit olduklarımızı herkese anlatmamız gerektiğine inanıyorum. Belki böylece mayamızda, hamurumuzda olan o tertemiz özü yeniden yakalayabiliriz.

Fotoğraf: günhaber


19 yorum:

 1. Mis gibi bir yazı olmuş, gönlünüze sağlık, dileklerimiz aynı, demek ki umut var.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim. Umudumuzu kaybetmeyelim, yoksa herey çok zorlaşıyor. Çok sevgiler.

   Sil
 2. Ruh hali ve kusa süreli bellekte kalan insanları harika anlatmışsınız

  YanıtlayınSil
 3. Ne güzel anlatmışsınız hala iyilikler iyi insanlar var elbette..

  YanıtlayınSil
 4. Umudumuzu yitirmeyelim yeter ki, kötü insanlar daima var bizler onların arasından sıyrılmaya bakalım... Kalemine sağlık ... Selam ve Dua ile ...

  YanıtlayınSil
 5. bende gördüklerimi hissettiklerimi blogumda paylaşıyorum insanlara kötülükleri göstermek ve iyiliğe yönelmek adına güzel paylaşım

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. İyi yapıyorsunuz. Bunu yapmalıyız da zaten. Çok sevgiler.

   Sil
 6. Blogunuzu yeni keşfettim ve blogunuzu izlemeye aldım. Sizi de bloguma bekliyorum :))

  YanıtlayınSil
 7. Bu yorum yazar tarafından kaldırıldı.

  YanıtlayınSil
 8. Merhaba, Değerli Blog Arkadaşım; İnsana Davet sitesinde "Blog Keşif Etkinliği ve Önemli Duyuru" başlıklı yazımızda size de yer verdik. Hemde önemli bir duyuru içeriyor... Bakmak isterseniz beklerim...Selam ve Dua ile...

  YanıtlayınSil
 9. Çok kapsamlı bir yazı olmuş, elinize sağlık.

  YanıtlayınSil
 10. "Aslında iyilik de kötülük de hepimizin içinde" diyerek oldukça klasik bir başlangıç yapıp dolmuştaki sevimli yolculuk ilişkisine gülümseyerek aklıma gelen kötü insan manzaralarını yazıdaki gibi bertaraf edip umuda selam veriyorum o halde ben de.

  YanıtlayınSil

Bitsin Artık Bu Çile...

Günlerin güzel olacağına inanmalıyız. Kolay mı? Hiç kolay değil. Ama bunu yapmak zorundayız. Eminim hepimiz son ayları zor geçirdik. Kimimiz...