16 Ağustos 2017

cipsler, kolalar, hırslar, kıskançlıklar ve umut üzerine...

Çocuk ufacık. Daha 9 yaşında. Gözleri öfkeden büyümüş, elleri delice bir titremeye tutulmuş. Bahçede oturduğum divana gelip öfkeyle atıyor poposunu. 9 yaşında bir çocuğu bunca öfkelendiren ne olabilir? Ne olduğunu soruyorum, o kadar öfkeli ki dili dolaşıyor, anlatamıyor derdini. Sakinleşmesini sağlamaya çalışıyorum. Biraz sonra anlatmaya başlıyor. Sokakta oynadığı bir kaç arkadaşı cips almış ve içinden bedava içecek kartı çıkmış. "Hem de ikisine birden" diyor dişlerini yiyerek. "Eeeeee..." diyorum. Ne var bunda tonunda ağzımdan çıkan o "eeee" ye şaşırıyor. Kızdığı onların şansı. Ve daha da kızdığı kendisinin o şansı denemek için elinde beş kuruş olmaması. 

Kimse tepki vermeyince en işe yarar kozu kullanıyor "onlar yiyorlar ama kardeşimle bana vermiyorlar" Bingo. Başarılı bir atış ki hiçbirimiz çocukların, diğer çocuklar bir şey yerken durup bakmasını kaldırabilen bir türe mensup değiliz. Annem koşturarak para getiriyor "Al kuzum" diyerek eline tutuşturuyor. Bense iki arada bir derede kalıyorum. O iğrenç şeylerin onların tazecik vücutlarına girmesini hiç ama hiç istemiyorum ama bir yandan da hiç de paylaşımcı olmayan bu çocukların bizim tıfıllara nispet yaparcasına onların dolu dolu olmuş gözleri önünde tıkınmalarına  gönlüm razı olmuyor. 

Koşturarak gidiyor. Sokağın başında bekliyorum. Elinde bir kola şişesiyle geliyor. Yanındaki ufaklığın elinde ise hiçbir şey yok. "Neden kardeşine bir şey almadın?" Yine zaten kocaman olan gözler büyüyor. Belli heyecanlı ve bağıra çağıra bir açıklama geliyor. Yok o olayı yanlış anlamış da aslında cipsten kola çıkmıyormuş da koladan cips çıkıyormuş, bu denemiş de ona "tekrar deneyiniz" çıkmış da çok sinirlenmiş de falan filan... Sorumu yineliyorum "kardeşine neden bir şey almadın?" Allah'ım bu kez daha da gürültülü bir açıklama geliyor. Bu kolayı ikisi birlikte içeceklermiş, al bak veriyormuş kardeşine, görmüş müymüşüm? Kardeşi burun kıvırıyor. "Onu abim içiyol" diyor. "E sen de iç" Hayır anlamında başını sallıyor. Abisinin eline tutuşturduğu kola şişesini bahçenin alçak duvarının üzerine bırakıyor. İkisi de koştura koştura diğer çocukların yanına gidiyorlar. Çocukların elinde paket paket cips var. İçlerinde en küçük olanı "hadi paylaşalım" diyor. Gerçekten de paylaşıyorlar. O iğrenç şeyleri yerken bile çok ama çok tatlılar. Kola şişesi orada üzerinden bir kaç yudum alınmış halde kaderine terk edilmiş duruyor.

Ben biliyorum onun derdini. Onun derdi para harcamak. Ne bir şey yemek ne bir şey içmek. Gidip eline geçen paraların hepsini ortadan kaldırmak istercesine harcayıp çöpe çevirmek. Ayrıca diğer çocukların kendisinden daha şanslı, kendisinden daha fazla şeye sahip olduğu fikrinden nefret ediyor. Buna zinhar tahammülü yok. Çünkü hem okulda hem sokakta çocukların hayatına şu hakim "daha fazlasını iste" Bunlar tüketim çağının aşırı mutsuz çocukları. Ne kadar çok şeye sahiplerse o kadar mutsuzlar. 

Onlara kızmak mümkün değil zira içine doğdukları çağ, büyük küçük demeden herkesin beyninde "al al al daha çok almalısın, alırsan mutlu olacaksın valla bak" diye yanıp sönen ışığı çoktan çaktı bile. Buna yetişkin insanlar bile karşı koyamazken onların daha dünya hakkında pek de fazla fikirleri olmayan minicik akılları nasıl bunun hesabına kitabına girişsin.

Her zaman söylüyorum, çocuk yetiştirmek bence dünyanın en zor işi. Bir çocuğum yok ama kuzenlerimin çocuklarına bakıyor ve onlarla nasıl başa çıkılabileceğini bir türlü bilmediğimi fark edip dehşete düşüyorum. Belki eskiden, yani biz çocukken ve teknoloji bu kadar gelişmemişken daha kolay eğitilebiliyorduk ama şimdi çocukların üzerine kontrol sağlamak neredeyse imkansız. Çünkü anne baba ve diğer yetişkinlerden çok internet içeriklerinin kontrolü altındalar. Of gerçekten çok zor. 

Bütün bunlar yüzünden anne baba olan insanlar bana çok ama çok cesur insanlar olarak görünüyorlar. Bu kadar zor bir yükün altına girdikleri ve kalplerinde her şeyi göze alacak denli sevgi taşıdıkları için onlara sonsuz saygı duyuyorum. Ve gerçekten bütün bunların benim kuruntum olduğunu bilmeyi, bu çocuklar sayesinde güneşli günler görmeyi umut ediyorum. Diliyorum ki bütün öfkelerinden, hırslarından sıyrılsınlar, dünyaya bakıp "biz çok daha iyi bir hayat kurabiliriz" desinler, savaşların sadece bilgisayar oyunu olarak kalmasına karar versinler, hırs ve kıskançlıklarının anlamsız olduğunu fark edip ellerindeki her şeyi onlara sahip olmayanlarla paylaşsınlar. 

Hiç umutsuz değilim ben. Zira nerede çocuklar varsa orada umut hep olmuştur. Öyle ya da böyle...

fotoğraf: Şuradan

23 yorum:

 1. Sizinle aynı görüşü paylaşıyorum, çocuk varsa her zaman umut var. Onlar gerçekten masum. Ama bazen de çok korkuyorum, çok hırslı anne babalar görmeye başladım öğretmenlik yaptığımdan beri, çocuklara da bulaşıyor bu. Minik bir başarısızlığı, başarısızlık bile sayılmaz belki kabul edemiyorlar... Çocukların da işi zor bu dönemde, çünkü çok imkan var..
  Sevgiler :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Hırslı anne-babalara ben de çok şahit oldum. Bazıları çocukları bir evlat gibi değil de sanki bir proje gibi görüyorlar. Belki de hayatta başaramadıklarını onlar üzerinden gerçekleştirmeye çalışıyorlardır kimbilir.

   Sil
 2. Çok güzel bir anlatim olmuş böyle şeylerle bilinclenmek insanları bilinçlendirmek ne kadar güzel birşey teşekkürler

  YanıtlayınSil
 3. Bu yorum yazar tarafından kaldırıldı.

  YanıtlayınSil
 4. Dursun evden eve nakliyat ev ofis taşımacılık
  Dursun evden eve nakliyat – dursun evden eve nakliyat vizyonumuzdan taviz vermememiz sebebiyle günümüz
  evden eve nakliyat sektöründe gerek yerel alanlarda gerekse ülke Evden eve nakliyat içerisindeki 
  Kayseriev ofis taşımacılık  evden eve nakliyat sektöründe bize referans olacağını belirten
  ve firmamızı çevrelerine tavsiye eden müşterilerilere sahip olmayı başardık.
   kayseri evden eve nakliyat kayseri nakliyat -kayseri evden eve taşımacılık firmaları 
   destek@dursunevdenevenakliyat.com
  http://www.dursunevdenevenakliyat.com
  http://www.dursunnakliyat.com
  http://www.kayserievdenevenakliyat.info

  YanıtlayınSil

 5. http://www.dursunevdenevenakliyat.com
  http://www.dursunnakliyat.com
  http://www.kayserievdenevenakliyat.info

  YanıtlayınSil
 6. Türkiye'nin Tüm Şehirlerinde Nakliyat Yapanlar https://www.nakliyatyapanlar.com Her Geçen Gün Gelişen Hizmet Sektörünün Her Anlamda Bizlere Hizmet Sağlıyor. Olmasından Dolayı , Artık İstediğimiz Gibi Farklı Sektörlerde, Farklı Hizmetler Veren Siteler İle İstediğimiz Gibi Evinizi Şekilde Taşıyabiliyoruz. Bunun İçin de İstediğiniz Gibi Kaliteli Bir Firma Bulmak Ve Bu Firma İle Taşınma İşlemlerinizi Yapmak Çok kolaydır.

  YanıtlayınSil
 7. Türkiye'nin Tüm Şehirlerinde Nakliyat Yapanlar https://www.nakliyatyapanlar.com Her Geçen Gün Gelişen Hizmet Sektörünün Her Anlamda Bizlere Hizmet Sağlıyor. Olmasından Dolayı , Artık İstediğimiz Gibi Farklı Sektörlerde, Farklı Hizmetler Veren Siteler İle İstediğimiz Gibi Evinizi Şekilde Taşıyabiliyoruz. Bunun İçin de İstediğiniz Gibi Kaliteli Bir Firma Bulmak Ve Bu Firma İle Taşınma İşlemlerinizi Yapmak Çok kolaydır.

  YanıtlayınSil
 8. Your content will continue to follow your blogs with your users who have read your developmental and benefits information.


  Ümraniye Nakliye


  Üsküdar Nakliye


  Ateşehir Nakliye


  Kartal Nakliye


  Maltepe Nakliye


  Kurtköy Nakliye


  Çekmeköy Nakliye


  Sultanbeyli Nakliye

  YanıtlayınSil
 9. Tuzla Evden Eve Nakliyat Firmaları
  Tuzla evden eve nakliyat firmaları

  İstanbul ülkemizin ve dünyanın en yoğun nüfuslu şehirlerinden biri olarak, sürekli artmaya devam eden bir nüfus potansiyeline sahiptir. Bu gelişmeye paralel olarak barınma ihtiyacına göre, şehrin belirli bölgeleri daha yoğun bir yapılaşmaya sahiptir. Tuzla İstanbul’ un n uç

  YanıtlayınSil
 10. Evinizi Adana’ya mı taşıyorsunuz? Veya memlekette ki evinize eşya mı göndereceksiniz? Sıcak günleri sevebilirsiniz fakat yol boyunca acaba eşyalarım çalınır mı, zarar görür mü, çizilir mi, kırılır mı diye terlemenize gerek yok.

  YanıtlayınSil