28 Nisan 2014

dünya niye var?

Ne yazacağımı bilmeden yazmaya başladım Sevgili Okur. İki ihtimal var, bir, saçmalayabilirim (ki bu ihtimalin oranı %80 civarında. Zira son günlerde kafam balona dönmüş durumda) iki, şahane fikirler üretebilirim (ah hayır bunun oranı %20 değil %1 belki. Zira son günlerde gerçekten kafam balona dönmüş durumda. Bunu daha önce söylemiştim di mi?) 

Geçen gün bir arkadaşımın kızı şöyle sormuş annesine, "anne dünya niye var?" Evet niye? dedim ben de. Hala cevap bekliyorum. Anneler herşeyi bilir diye düşünüp anneme sordum aynı soruyu "saçmalama da sofrayı hazırla" dedi. Eh belki içinde derin anlamlar barındıran bir cevaptır diye düşünüp çatal, kaşık, bardak, ekmek taşıdım sofraya bir yandan da düşündüm. Dünya kocaman bir sofra aslında. Ve bu kocaman sofraya üç beş kişi oturup tıka basa karın doyururken büyük bir kısmı da onların artıkları ile idare etmek zorunda. Açgözlü koca karınlı bu adamlar ne tuhaf ki hiç doymak bilmedikleri için.... Evet ya dünya niye var?

Seni uyardım ama Sevgili Okur, saçmalayabilirim dedim di mi iki gözüm benim, onun için şimdi çeneni kaşıyıp benim kafayı yeyip yemediğim hakkında sorular sormayı bırak bence. Biliyor musun bence bizim psikolojimizin kendi başına hiçbir anlamı yok. Şu olumlu düşün, sakin ol, öfkeni yen falan filan hepsi palavra. Bu ülkede yaşayıp iki gözü, iki kulağı ve bir beyni olan biri için bütün bunları başarmak imkansız. Mesela öfkeyi ele alalım, haberleri izliyorsun değil mi gül yüzlüm, izliyorsun, sakin olabiliyor musun peki? Olamıyorsun di mi? Olamazsın da. Mantık duygusu, adalet anlayışı sarsılmış bir toplumun çocukları olarak hiç birimiz normal değiliz zaten dert etme. 

Bak aklıma ne geldi. Dün televizyon izliyordum. Mustafa Keser yemek yapıyordu. Adam oturup rakı içilecek adam. O anlatsın sen dinle. İçi dışı bir insanlar var ya. Onlardan. Nasıl neşemi yerine getirdi. Sağol abi dedim. Televizyona bakıp yalanlar dinlemekten kusmak üzereydim. Bağzı insanlar iyi ki varlar. Ve sahi bazıları niye varlar?

Dünya niye var diye zır cahil ama kendini din alimi sanan bir sakallıya sormuştum. Amacım  bu konuda ne düşündüğünü öğrenmekti, bana şöyle dedi, "kadınların bu konuya aklı ermez" Yaaaa öyle miii demek büyük bir sır bu? dedim. Konuyu kapattı. Ulen namuslu ol, bilmiyorsan bilmiyorum de. Kadınların aklı ermezmiş. Sizin aklınız herşeye eriyor da ondan bu haldeyiz. Savaşları çıkaran akıl eden sizsiniz, kavga etmeden futbolun bile tadını çıkaramayan da öyle. Ama dünyanın niye var olduğuna bizim aklımız ermiyor, hey yavrum heeeey.

Ha bu arada, sahi dünya niye var?

Resim: Rafal Olbinski

4 yorum:

 1. Siz bunları yazın diye var, belki de. :)
  O şahıs cidden kendini din alimi sanıyormuş. İnşaallah onu cidden alim sanan ve peşine takılan birileri yoktur. Varsa da tez vakitte gözlerinin açılmasını dilerim.
  Ve benim bunları yazmam için, belki de..
  :)

  YanıtlaSil
 2. Bir bilebilsek...
  Hayatta bazı şeylerin neden yaşandığını ya da yaşanmadığını, kaderin etkisini, her iyi insanın başına kendi gibi iyi olaylar gelmediği bir çözebilsek...
  Sanırım bu beyin yapımızla bunu asla çözemeyeceğiz. Belki bir gün kapasitemiz %80'e çıkarsa evrenin ve yaşamın anlamını da öğrenebiliriz

  YanıtlaSil
 3. Dünya falan yok, bunlar tamamen senin uydurman. Beynin sana oyunlar oynuyor. Biz bile gerçek değiliz. Olaya bu açıdan bakarak bir yazı yazabilirsin.(Dur bakayım sigortalar ne zaman atacak=)))) Bu arada en son parantez cümlenin başındaki parantezin kapatması, gülme efekti değil.=)))

  YanıtlaSil
 4. dünya niye var?
  sorusundan evvel..
  insan niye var?
  sorusundan evvel de..
  sen niye varsın..
  sorusundan da evvel..
  iyi ki de..
  dünya varmış diyeceksin...

  (special edition yorum :)

  YanıtlaSil